על פי מחקרים, לדבש יש ביצועים טובים יותר מאנטיביוטיקה נגד שיעול ותסמיני קור

 

ממחקר חדש נראה כי דבש יעיל יותר לטיפול בתסמיני שיעול וקור מאשר אנטיביוטיקה.

 

הדבש הוא זול וזמין באופן נרחב, והחוקרים טוענים כי ביצעו את הטיפול בהשוואה לטיפול הרגיל בשיפור הסימפטומים של דלקות בדרכי הנשימה העליונות. החוקרים סבורים שהדבש בטוח לשימוש עבור מרבית האנשים, למעט כאלו הסובלים מאלרגיות ותינוקות מתחת לגיל שנה.

מחברי המחקר כתבו, "דלקות בדרכי הנשימה העליונות הן הסיבה השכיחה ביותר למרשם תרופות אנטיביוטיות. מכיוון שרוב מקרי דלקת בדרכי הנשימה עליונות הם נגיפיים, מרשם אנטיביוטי הוא לא יעיל וגם לא מתאים. עם זאת, היעדר אלטרנטיבות יעילות, כמו גם רצון לשמר את הקשר בין חולה לרופא - שניהם תורמים למרשם יתר של אנטיביוטיקה".

החוקרים מאוניברסיטת אוקספורד אמרו כי אנטיביוטיקה קשורה ל"תופעות לוואי משמעותיות" בקרב ילדים ומבוגרים. הם דיווחו על תוצאות של 14 מחקרים דלקת בדרכי הנשימה העליונות, אם כי רק שני מחקרים היו מבוקרי פלצבו. במחקר אחד, מטופלים שנטלו דבש הפחיתו את הופעתם של תסמיני הצטננות ביום עד יומיים, בהשוואה לאלה שקיבלו טיפול רגיל. הם מצאו כי דבש יעיל במיוחד בשיפור תדירות שיעול וחומרתו.

Ein Harod Apiary bee hives

"התערבויות הדבש" שנבדקו כללו דבש טהור, סירופ Grintuss, סירופ Honitus ודבש בשילוב חלב וקפה.

עם זאת, החוקרים אמרו שקשה לדעת עד כמה שיפר הדבש את הסימפטומים מכיוון שמדובר בחומר מורכב והטרוגני אך בכל זאת הוא מומלץ כחלופה יעילה לאנטיביוטיקה.

"כאשר רופא רוצה לתת מרשם לתרופה כנגד דלקת בדרכי הנשימה העליונות, אנו ממליצים על דבש כחלופה לאנטיביוטיקה. דבש יעיל יותר ופחות מזיק מחלופות טיפול רגילות ומונע גרימת נזק כתוצאה מהתנגדות מיקרוביאלית" אמרו מחברי המחקר. הם גם קראו ליותר ניסויים מבוקרי פלצבו באיכות גבוהה יותר כדי להרחיב את הניסויים המוגבלים הקיימים.